Szanowne Koleżanki i Koledzy,

w związku z licznymi informacjami o szczepieniach lekarzy weterynarii przeciw COVID-19, które odbywają się w różnych miejscach kraju i o których mamy potwierdzenie, wyjaśniam poniżej.

Nie zostaliśmy jako lekarze weterynarii w całości włączeni do etapu „O”.

Na podstawie §  27 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii z dnia 26 lutego 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 512) szczepieniu podlegają jedynie:

lekarze weterynarii oraz osoby zatrudnione w Inspekcji Weterynaryjnej, wykonujące czynności związane z kontrolą występowania zakażenia SARS-CoV-2 u norek i zwalczaniem ognisk tej choroby.

W moim przekonaniu, kontrola występowania wirusa u norek odbywa się również podczas odbywania wizyt lekarskich lub na miejscu w ZLZ, z norkami mamy częsty kontakt, gdyż są utrzymywane również jako zwierzęta domowe. Ten argument sprawia, że w kraju trwają szczepienia lekarzy weterynarii. 

Natomiast, dodatkowo w dniu 25 marca 2021 r. znowelizowano to rozporządzenie (Dz. U. poz. 546) i dodano w etapie „I”, w § 27, w ust. 1, pkt 16:

„16) osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa oraz osoby wykonujące czynności pozostające w bezpośrednim związku z przeciwdziałaniem COVID-19” (zapis wszedł w życie 27 marca 2021 r.).

W moim przekonaniu lekarze weterynarii zapewniają funkcjonowanie podstawowej działalności państwa, poprzez badanie zwierząt na rzeźni, prowadzenie monitoringów chorób zwierząt gospodarskich oraz sprawowanie kontroli w ramach Bezpieczeństwem Zdrowia Publicznego – co tyczy pracowników Inspekcji Weterynaryjnej i wyznaczonych lekarzy weterynarii.

Rejestracja szczepień odbywa się poprzez strony gov.pl lub szpitale miejscowe.

Marek Wisła

prezes OIL-W

Licznik

Odsłon artykułów:
803381
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com