W dniu 20 lipca 2022 r., w siedzibie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Opolu, doszło do spotkania z dr Wacławem Bortnikiem lekarzem wojewódzkim, dr Agnieszką Kobierską z-cą  WLW w Opolu, Tomaszem Ognistym wiceprzewodniczącym Solidarności Rolników Indywidualnych, Sebastianem Sklarczykiem samorządowcem z Kędzierzyna-Koźla, naszą Izbę reprezentowali wiceprezesi Karol Treffon-inicjator spotkania i Marek Wisła.

Uczestnicy spotkania w siedzibie WIW Opole

Tematem dyskusji była sytuacja ASF w województwie opolskim. Choć obecnie afrykański pomór świń spada na dalsze miejsca, jeżeli chodzi o problemy społeczne i gospodarcze, to jednak dla hodowców świń jest problemem najistotniejszym. Nie tylko dla hodowców, ale również dla lekarzy weterynarii zajmujących się leczeniem zwierząt gospodarskich. Historia pokazuje, że na obszarach, gdzie ASF rozwinął się ponad incydentalne ogniska, dochodzi do załamania hodowli, spadku cen w skupie trzody chlewnej, w konsekwencji do zaprzestania hodowli, tym samym ograniczenia rynku pracy dla lekarzy weterynarii.

Stąd oprócz dotychczasowych działań, które prowadzi Inspekcja Weterynaryjna – jak tworzenie barier zapachowych dla dzików, odstrzał sanitarny, kontrole bioasekuracji, działania w strefach II i III, przeszukiwania truchła padłych dzików, należy wzmocnić współpracę kilku obszarów zajmujących się ASF. Chodzi o wspólne działania myśliwych, rolników, leśników, lekarzy weterynarii, szczególnie w zakresie zwiększenia odstrzałów dzików, czy też przekazywania wiedzy o rozprzestrzenianiu choroby, bioasekurację. Jak opisują włoscy epizootiolodzy – niepowodzenia walki z ASF na Sardynii, gdzie ta choroba występuje od 1989 r., wynikają między innymi z niewiedzy hodowców i braku przekonania co do istoty zwalczania choroby.

 Nakreślono mapę drogową, podkreślono priorytety w działaniu i wskazano na konieczność włączenia wszystkich omawianych stron w walkę z ASF.

mw.

Licznik

Odsłon artykułów:
1121240
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com