Od 6 grudnia 2014 roku główne wejście do gmachu Wydziału Medycyny Weterynaryjnej przy ul. Norwida 29 zdobi nowy wrocławski krasnal „Roszek”, badający psa. To krasnoludkowy lekarz weterynarii. Umieszczony został na postumencie ufundowanym przez dziekana prof. Krzysztofa Kubiaka. Uroczyste odsłonięcie figurki odbędzie się podczas tegorocznych obchodów 70-lecia Wydziału Medycyny Weterynaryjnej.

Krasnal Roszek 0

 

 

Inicjatorką ufundowania krasnala była lek. wet. Maria Tonder z Węgorzewa. Jako delegatka na X Krajowy Zjazd Lekarzy Weterynarii (najwyższa władza samorządu weterynaryjnego), który odbył się w czerwcu 2013 roku we Wrocławiu, zgłosiła wniosek o upamiętnienie tego wydarzenia poprzez ufundowanie przez lekarzy weterynarii z całej Polski, za pośrednictwem Izb Lekarsko-Weterynaryjnych, owego krasnala, który stał się już symbolem Wrocławia kpiącego z PRL-owskiej rzeczywistości. Jej pomysł zyskał aprobatę i Rada Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej powołała komitet organizacyjny, w skład którego weszli: lek. wet. Maria Tonder, lek. wet. Marek Wisła – prezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i dr n. wet. Wojciech Hildebrand – prezes Dolnośląskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Całość nadzorował prezes Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej lek. wet. Jacek Łukaszewicz. Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w prace przygotowawcze zaangażował się dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. Krzysztof Kubiak. Realizacja uchwały Krajowego Zjazdu Lekarzy Weterynarii trwała półtora roku. Konieczne było wybranie najodpowiedniejszego projektu spośród kilku wstępnych oraz lokalizacji, a następnie żmudny proces tworzenia.

 

 

Krasnal Roszek 2

Projektant i wykonawca Tomasz Mroczek z Wojtkiem Hildebrandem

 

Autorem projektu i wykonawcą rzeźby jest Tomasz Moczek – wrocławski plastyk, autor większości wrocławskich krasnali. Imię „Roszek”, które krasnalowi nadała Rada Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, jest zdrobnieniem imienia Roch, który jako święty jest patronem lekarzy weterynarii. Pies towarzyszący Roszkowi symbolizuje odwieczną przyjaźń i wierność, jaką to zwierzę obdarzyło człowieka. Gest badania zwierzęcia (badanie węzłów chłonnych, zaglądanie do gardła) symbolizuje pracę lekarza weterynarii, który oprócz dbania o zdrowie zwierząt, troszczy się też o zdrowie człowieka, badając wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone dla ludzi. Roszek ubrany jest w fartuch lekarski, na nogach ma chodaki, a na głowie, na krasnoludkowej czapce podniesione do góry lusterko laryngologiczne. Na lewym rękawie widnieje napis „Roszek Lekarz Weterynarii 2014”.

 

 

Roszek Lekarz Weterynarii

               

 

RZECZNIK PRASOWY

Małgorzata Wanke-Jakubowska

@RzecznikUPWr

Biuletyn: 20.01.2015, str. 9

Licznik

Odsłon artykułów:
1620779
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com
Apteka Kocmyrzowska