Informacje o przebiegu pracy Rady Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej
II kadencji w latach 1996 - 2000
Prezydium:
- Andrzej Szczerkowski – Prezes
- Bogusław Rejman – V-ce Prezes
- Waldemar Włodara – V-ce Prezes
- Zdzisław Dobkowicz – Sekretarz
- Maria Ostrowska – Skarbnik
Członkowie:
- Jerzy Borowiec
- Józef Chudy
- Witold Dereń
- Adam Górniak
- Janusz Januszewski
- Jerzy Kil
- Paweł Kluczniok
- Franciszek Kobylański
- Jarosław Misz
- Andrzej Sadowski
- Wojciech Starczewski
II kadencja Rady to jest mniejszy, ale dalej trwający proces działania związków zawodowych. Powodem tego był brak konkretnych przepisów – zarządzeń wykonawczych. Rada działała w oparciu o ustawę powołującą Izby Lekarsko-Weterynaryjne – Ustawa z dnia 24 kwietnia 1997r.
Należy jednak podkreślić bardzo duże zaangażowanie Rady w organizowaniu „na nowo” środowiska lekarzy weterynarii, w reprezentowaniu tego środowiska lekarzy weterynarii na zewnątrz.
- Organizacja biura Rady – znajdowało się ono w jednym pomieszczeniu udostępnionych przez ZHW Opole. Korzystało ze sprzętu ZHW. Mimo skromnych zasobów finansowych uzupełniano sprzęt m.in. zakupiono ksero, drukarkę itp. W połowie kadencji zatrudniono na etacie sekretarkę. W celu lepszego zapoznania członków Opolskiej Izby wprowadzono dyżury członków Rady w biurze Rady.
- Zorganizowano fundusz socjalny w celu wspomagania lekarzy weterynarii potrzebujących pilnie pomocy finansowej.
- W celu lepszej i szybszej informacji członków Opolskiej Izby o pracach Rady zorganizowano spotkania lekarzy weterynarii w poszczególnych powiatach. Omawiano na nich m.in. proces organizowania prywatnych lecznic, sprawy reklamy, przestrzegania uczciwej konkurencji.
- Zorganizowano spotkanie z właścicielem hurtowni weterynaryjnej m.in. omówiono zasady współpracy z lecznicami. Przedstawiciele Rady brali udział w kontrolach hurtowni przez Wojewódzki Zakład Weterynarii.
- Podjęto prace mające na celu wprowadzenie nowych zasad pracy techników weterynaryjnych w nowo organizowanej pracy lekarzy weterynarii.
- Zorganizowano wydanie miesięcznika – Biuletynu Weterynaryjnego Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Drukowano w nim m.in. ukazujące się nowe przepisy. Biuletyn redagowali nieżyjący już Koledzy Janusz Januszewski i Aleksander Kosiń.
Oprócz spraw organizacyjnych Rada dużo pracy poświęciła reprezentowaniu środowiska lekarzy weterynarii.
- Nawiązywano kontakty ze Śląską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną oraz Dolnośląską Izbą Lekarsko-Weterynaryjną. Rada była też w ścisłym kontakcie z Dziekanatem Wydziału Wet. we Wrocławiu. Przedstawiciel Rady brał udział w spotkaniach organizowanych przez Dziekanat poświęconych omawianiu aktualnych potrzeb środowiska lek. wet., zatrudnianiu absolwentów. Przedstawiciel Rady reprezentował Opolską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną na absolutoriach, gdzie godnie wręczano upominki książkowe absolwentom z województwa opolskiego.
- Rada wydawała opinie o lek. wet. zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej w przeprowadzeniu powoływania Wojewódzkiego lekarza Weterynarii.
- Prezes Opolskiej Izby oraz dr Andrzej Rudy byli członkami Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej. Przedstawiciele Opolskiej Rady brali czynny udział w opracowywaniu przez Departament Weterynaryjny zarządzeń wykonawczych do ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r. Prezes Opolskiej Izby był członkiem Krajowej Rady – jej delegacji, która w Anglii zapoznała się z metodą znakowania bydła i trzody chlewnej. Przedstawiciele Opolskiej Rady wchodzili także w skład delegacji Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, która przebywała w Monachium na zaproszenie Niemieckiej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Zapoznano się tam z pracą lekarzy weterynarii w Niemczech. Rada nawiązała kontakt i zorganizowała spotkania ze Związkiem Producentów Trzody Chlewnej oraz Producentów Drobiu. Omówiono tam m.in. zasady świadczenia usług przez lekarzy weterynarii w ramach prywatnej praktyki. Rada współpracowała ze Związkami Zawodowymi Solidarność m.in. zapraszała przedstawicieli Związków na posiedzenia Rady oraz przedstawiciele Rady brali udział w posiedzeniach Komisji Zawodowej. Rada i Komisja konsultowały się w sprawach personalnych, dotyczących wynagradzania itp. Lekarzy weterynarii Inspekcji Weterynaryjnej.
- Dużo pracy Rada poświęciła pomagając w likwidacji strat jakie ponieśli lekarze weterynarii – członkowie Opolskiej Izby w związku z powodzią w 1997 r. Zorganizowano przyjazd Prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej dr Andrzeja Komorowskiego, który na miejscu zapoznał się z wielkością szkód poniesionych przez lekarzy weterynarii. Opracowano wykaz szkód. Przeprowadzono oszacowanie szkód. Uzyskano dodatkową pomoc finansową od Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej a także od Rady Lekarzy Weterynarii z Monachium w Niemczech. Rada gościła w Opolu delegata z Krajowej Rady Kol. Małec.
- Opolska Rada Lek. Wet. utrzymywała kontakt z posłem do Sejmu Kol. Władysławem Medwidem – członkiem Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Poseł Władysław Medwid był bardzo zaangażowany w opracowywanie projektów ustawy z dnia 24 kwietnia 1997 r.
Reasumując w II kadencji Rada Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zajmowała się głównie sprawami organizacyjnymi. Starano się pomóc lekarzom weterynarii w nowych warunkach pracy, głównie prywatnej praktyki. Zadbano o to, aby przy ich środowisko lekarzy weterynarii zachowało swoją godność, aby mogło cieszyć się należnym u szacunkiem. Praca Rady w tym okresie była bardzo trudna, ale entuzjazm i zadowolenie, że mamy Izbę Lekarsko-Weterynaryjną pozwoliło na pokonywanie wszelkich trudności.
Przedstawione główne prace – problemy wywiązywane przez Opolską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną – jej Radę były wywiązywane w oparciu o ustawę z dnia 24 kwietnia 1997 r. i sukcesywnie ukazujące się zarządzenie wykonawcze. Rada potrafiła jednak wyrobić dla siebie należyty szacunek oraz szacunek dla całego środowiska lekarzy weterynarii. Nie spotkano się z próbami lekceważenia przez inne środowiska, czy też przez ówczesne władze państwowe czy samorządowe środowiska lekarzy weterynarii lub Rady Opolskiej Izby Lek. Wet. Członkowie Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej – dr A. Rudy i A. Szczerkowski otrzymali odznaczenia państwowe.
Andrzej Szczerkowski
Prezes II Kadencji
Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej