Ofiarowanie pomocy jest wyjątkową cechą człowieka. Rzadko spotykane u zwierząt, nie mówiąc oczywiście o zachowaniach instynktownych - gdyż jest zawsze obarczone ryzykiem i nieuzasadnioną stratą energii. Wśród ludzi, osoby pomagające innym darzone są szczególną estymą. Poświęcenie przy opiece nad chorymi, bezdomnymi, słabymi, potrzebującymi pomocy wymaga wielkiego wysiłku, sporego uporu, ale przede wszystkim wytrwałości w działaniu. Podejmując współpracę ze Stowarzyszeniem Ambasada Sukcesu, nie kierowaliśmy się żadnymi przesłankami medialnymi, wizerunkowymi, ale chęcią pomagania potrzebującym, czyli dzieciom z domów dziecka, niepełnosprawnym i chorym.
"Ścianka" na Gali Emil 2019 - M. Wisła i Urszula Giedrojć-Brzana
Nasze działania zostały docenione i na Uroczystej Gali w dniu 10 kwietna 2019 r. Opolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna została wyróżniona w Edycji diamentowej EMIL 2019, a lek. wet. Urszula Giedrojć–Brzana otrzymała statuetkę EMILA 2019 w kategorii Kobieta Wyjątkowa.
Statuetka Emil jest prestiżowym wyróżnieniem, fundowanym przez Marszałka Województwa Opolskiego, a przekazywanym wyjątkowym osobom przyczyniającym do integracji i podnoszenia świadomości dobrego życia. Dodatkowo, dla osób i instytucji współpracujących ze stowarzyszeniem, ale i działających poza tym partnerstwem w obszarze działań pomocowych, stowarzyszenie przyznaje wyróżnienia, których wręczenie towarzyszy kolejnym edycjom.
We współpracy z Panią Sybillą Fusiarz Prezesem Stowarzyszenia, dr Jerzym Jakubiszynem prezesem Opolskiej Izby Lekarskiej i Markiem Wisłą prezesem Opolskie Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zorganizowana została pierwsza ogólnopolska konferencja z cyklu „Choroby nowotworowe u ludzi i zwierząt. Profilaktyka, leczenie i rehabilitacja”. Konferencja odbyła się 22 września 2017 r. i była ona skierowana do lekarzy, lekarzy weterynarii i dentystów. Tematem konferencji było „ Postępowanie diagnostyczno–lecznicze w zakresie nowotworów jamy ustnej, gardła, krtani i nosa”. Lekarze weterynarii mówili o nowotworach u zwierząt, lekarze medycyny o nowotworach u ludzi a konferencję zakończyły warsztaty praktyczne z użyciem specjalistycznego sprzętu. Holistyczne spojrzenie na choroby oraz wymiana doświadczeń między bliskimi sobie zawodami medycznymi jest bardzo dobrym i przynoszącym wymierne efekty działaniem.
Kolejne wspólne działania miały miejsce 28 października 2017 r. w siedzibie Stowarzyszenia przy poparciu Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, gdzie odbyły się badania profilaktyczne laryngologiczne (endoskopia, stroboskopia, otoskopia) dla lekarzy weterynarii i ich rodzin. Badania przeprowadził dr Jerzy Jakubiszyn Ordynator Oddziału Laryngologii USK w Opolu.
Od trzech lat w Studiu M Radia Opole, nagrywana jest profesjonalna płyta. Dzieje się to w okresie Świąt Bożego Narodzenia, na płycie pojawiają się utwory świąteczne, a dochód ze sprzedaży płyt przekazywany jest na cele dobroczynne. Nasza Izba miała zaszczyt dwukrotnie uczestniczyć w nagraniu. W 2017 r. reprezentujący nas Sebastian Konwant, Igor Kochanowski, Ania Zymek-Kułak i Urszula Giedrojć-Brzana wraz dziećmi śpiewali z członkami Krapkowickiego Studia Piosenki oraz z przedstawicielami lekarzy. Natomiast w 2018 r. utwór „Nadchodzi piękny czas” śpiewaliśmy ze zwycięzcami Festiwalu Polskiej Piosenki i Twórczości Osób niepełnosprawnych.
Wspomniany festiwal miał miejsce 3 grudnia 2018 r. w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. W jury naszą Izbę reprezentowała Urszula Giedrojć–Brzana. Ocenione zostały nie tylko popisy wokalne uczestników ale także prace artystyczne i kulinarne zaprezentowane przez osoby niepełnosprawne. Wspaniałe wydarzenie, a dla nas ogromna odpowiedzialność, bo wybory nie były łatwe.
Nieodzownym i jakże ważnym elementem naszej współpracy są organizowane przez Stowarzyszenie Turnieje Piłki Nożnej Halowej ”Sztafeta integracji”, wskazujące na potrzebę integracji środowiska z osobami niepełnosprawnymi. Izba Opolska uczestniczy w nich od 2015 r. wygrywając systematycznie kolejne turnieje, pokonując po drodze drużyny Izby Lekarskiej, Urzędu Marszałkowskiego, czy Politechniki Opolskiej. Zwycięstwa zawdzięczamy zgranej drużynie, której kapitanem jest Marcin Gołębiowski, a trenerem Piotr Kluczniok. Jeden z turniejów odbył we współpracy z Domem Dziecka w Kędzierzynie-Koźlu. Po zawodach przeprowadziliśmy w formie swobodnej pogadanki prezentację na temat pracy lekarza weterynarii, w czasie której poruszane były aspekty dotyczące roli zwierząt w życiu ludzi oraz bezpieczeństwa jakie powinien zapewnić zwierzętom człowiek. O naszym zawodzie opowiadali Piotr Kluczniok, Piotr Skrzypczak i pozostali członkowie drużyny. Pogadanka była z udziałem dzieci z tego domu. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, zarówno słuchaczy, jak i opiekunów. Zbieraliśmy również pieniądze na obuwie sportowe dla wychowanków Domu Dziecka.
Było również Bożonarodzeniowe spotkanie u biskupa Andrzeja Czai z grupą pacjentów po laryngektomii, w którym uczestniczył Marek Wisła. W siedzibie Biskupstwa Opolskiego tradycyjnie dzieliliśmy się chlebem i jabłkiem, była również okazja porozmawiać o tradycyjnej żywności i roli lekarza weterynarii w nadzorze nad jej produkcją.
Ze Stowarzyszeniem kończyliśmy także ubiegłoroczne lato. Zostaliśmy zaproszeni do „Strefy zdrowia” gdzie realizowaliśmy zaplanowane zadania. Igor Kochanowski prowadził „rozmowy o zwierzętach”, a Urszula Giedrojć-Brzana miała zajęcia z arteterapii. W zajęciach brały udział głównie dzieci z domów dziecka i mimo, że ich wiek był mocno zróżnicowany, wszystkie wyglądały na zaangażowane, zainteresowane i zadowolone. Mamy nadzieję, że będziemy mieć jeszcze wiele okazji aby dawać swoją obecność, wiedzę i umiejętności innym.
Zwrócić należałoby uwagę na fakt, że stowarzyszenie Ambasada Sukcesu, z którym współpracuje nasza Izba jest jednym z nielicznych, jeśli nie jedynym, które bardzo umiejętnie w swoje działania wplata służbę zarówno ludziom, jak i zwierzętom.
Jest jeszcze jeden aspekt naszych działań. Oprócz pomocy potrzebującym, pozostaje w szerokim odbiorze pozytywny wizerunek lekarza weterynarii, nie tylko dobrego profesjonalisty leczącego zwierzęta lub dbającego o zdrową żywność, ale zaangażowanego w swoim działaniu społecznika.
Urszula Giedrojć-Brzana
Marek Wisła