Po rocznej przerwie spowodowanej remontem kortów OSiR Prudnik, w pierwszą sobotę września 2020 r. odbyły się kolejne zawody lekarzy weterynarii w tenisie ziemnym Prudnik Open 2020. Rozgrywanie imprezy sportowej na wolnym powietrzu związane jest z ryzykiem załamania pogody, która może pokrzyżować plany. W tym roku musieliśmy również uwzględnić pandemię koronawirusa, spadek zakażeń pozwolił rozegrać zawody i mimo rezygnacji części zawodników na kortach stawiło się 9 graczy. Zawodnicy zostali rozstawieni wg grup wiekowych, pierwsza grupa do 50 lat, druga powyżej. Rozgrywki w grupach były przeprowadzone systemem „każdy z każdym”. Zwycięscy grup awansowali do Super Finału i walczyli o Puchar Zawodów. Trudu organizacyjnego podjął się po raz kolejny Tomasz Wisła, członek Komisji ds. Integracji Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Na zawody przyjechali sportowcy z południa Polski, nawet z odległego Podkarpacia. Zawodnicy przyjechali razem z rodzinami, dziećmi, wnuczętami, toteż impreza miała charakter nie tylko sportowy, ale również integracyjny i rodzinny.

Mimo sportowej rywalizacji i zaciętych pojedynków, można było wyczuć, że tenis jest sportem elitarnym, opierającym się na zasadach fair play, pozwalającym też obserwować różne techniki gry - od „ciągu do siatki” z błyskawicznym wolejem, do agresywnej gry w głębi kortu z silnym returnem.Biały Sport” – jak określa się tenisa ziemnego, powstał bardzo dawno. Zaczątki wywodzą się już z czasów starożytnych, kiedy to uprawiano trigon, zawodnicy ciężkimi pałkami odbijali piłki wypełnione ziarnami figi, zaś w łaźniach znajdowały się specjalne miejsca do gry w piłkę. Najazdy Saracenów w VII wieku przyniosły do Francji zabawę polegają na odbijaniu piłki ręką. We Włoszech w połowie XVI wieku znana była gra w pallone o systemie liczenia punktów podobnym do tenisa. Natomiast współczesna wersja została opracowana w XIX w. przez majora Harrego Gema, będąc połączeniem sportów z wykorzystaniem rakiet i baskijskiej peloty. Pierwszy klub tenisowy powstał w 1872 r. w Leamington Spa. Obecnie, cztery najbardziej prestiżowe turnieje tenisowe: US Open; Wimbledon; Roland Garros; Australian Open, są rozgrywane corocznie, nosząc miano Wielkiego Szlema.

Prudnik Open 2020. Uczestnicy turnieju z rodzinami na zakończeniu zawodów.

Nasz turniej – Prudnik Open, jest rozgrywany jako Otwarty Turniej Tenisa Ziemnego Lekarzy Weterynarii Ziemi Śląskiej. Celem jest integracja zawodowa poprzez zawody sportowe, w których oprócz graczy bardzo licznie uczestniczą ich rodziny. Poprzednie edycje  świadczą o dużej popularności tej dyscypliny w naszych kręgach zawodowych, zaś zawodnicy przedstawiają wysoki poziom wytrenowania. W pierwszej grupie zwyciężył Robert Myszkowski, na drugim miejscu uplasował się Jarek Garbowski, na trzecim Adam Brzana. Drugą grupę wygrał Tomasz Wisła, na drugim miejscu Piotr Rucki, na trzecim Leszek Szczepańczyk. Super Puchar trafił w ręce Tomasza Wisły.

Pogoda nam dopisała, atmosfera była wyśmienita, zawody trafiają na sportowe karty naszej historii. Należy oczekiwać, że sukcesy Igi Świątek, naszej wspaniałej tenisistki, zwiększą popularność tego sportu u naszych koleżanek, i w przyszłym roku będziemy mogli rozgrywać zawody również w konkurencji Pań.

Wielkie podziękowania należy złożyć Krajowej Radzie Lekarsko-Weterynaryjnej za objęcie patronatem i wsparcie finansowe imprezy oraz Ryszardowi Przybyszewskiemu reprezentującemu firmę Zoetis Polska za ufundowanie nagród dla zawodników.  

lek. wet. Marek Wisła

Licznik

Odsłon artykułów:
1458731
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com