Andrzej Sempruch

zmarł 27 lipca 2019 r.

ur. 24 kwietnia 1938 r. w Chorzowie, po wojnie rodzina przeniosła się na Pomorze, potem osiadła w Opolu, gdzie ukończył liceum ogólnokształcące. W 1962 r. otrzymał dyplom lekarza weterynarii na Wydziale Weterynarii Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu. Pracę rozpoczął w maju 1962 r. w Powiatowym Zakładzie Weterynarii w Bolesławcu. W okresie od 8 maja 1963 r. do 31 grudnia 1990 r. zatrudniony był w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Opolu – Oddział Terenowy Niemodlin na stanowiskach: ordynatora, kierownika PZLZ, Kombinat PGR Niemodlin - kierownik zakładu leczniczego oraz kierownika oddziału terenowego, po prywatyzacji prowadził prywatny zakład leczniczy dla zwierząt

Często wyjeżdżał z rodziną w góry na wakacje, najczęściej do Bukowiny Tatrzańskiej. Podróże były jego pasją, często wyjeżdżał za granicę, najdalej do Chin. Czytał też dużo książek, jednak jego hobby była praca, którą uwielbiał, jeszcze do wiosny czynnie leczył zwierzęta wyjeżdżając do zgłoszeń. Był też dobrym, energicznym i wymagającym administratorem, zorganizował nadzór weterynaryjny nad zakładami drobiu w Niemodlinie, potrafił w centrum Niemodlina w ciągu 2 mies. stworzyć lecznicę oddziałową na bazie obiektów gospodarczych.

Był życzliwy w stosunku do kolegów, pracowity i sumienny, towarzyski, wspaniały, fantastyczny człowiek, bardzo koleżeński, nigdy nie odmawiał pomocy innym. Tworzył Opolską Izbę Lekarsko-Weterynaryjną, będąc członkiem Rady w pierwszej kadencji. Działał również w Zrzeszeniu Lekarzy i Techników Weterynarii.

Za swoją działalność został wyróżniony odznaczeniami resortowymi i państwowymi:

  • Zasłużony Pracownik Rolnictwa 1974 r.
  • Odznaczony za wzorową pracę w służbie weterynaryjnej w 1978 r.
  • Zasłużony dla Opolszczyzny w 1982 r.
  • Srebrny Krzyż Zasługi w 1985 r.

Za tworzenie etosu lekarza weterynarii otrzymał Medal św. Rocha z Montpellier w 2014 r.

(m.w.)

Licznik

Odsłon artykułów:
1458831
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com