Informacja o ogłoszeniach dotyczących oferty sprzedaży internetowej produktów leczniczych weterynaryjnych otrzymana za pośrednictwem Opolskiej Izby Lekarsko- Weterynaryjnej została przesłana do Głównego Inspektoratu Weterynarii. Jest to kolejne zgłoszenie tego typu działalności.

Uprzejmie informuję, że 22 grudnia 2015 r. na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii został umieszczony komunikat w sprawie nielegalnej sprzedaży leków weterynaryjnych poprzez portal internetowy www.oglaszamy24.pl.

Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii ws. nielegalnej sprzedaży leków przez Internet

UWAGA !!! BARDZO WAŻNE!!!

Szanowni Państwo,

lekarze weterynarii, hodowcy i właściciele zwierząt

W związku z pojawiającą się od pewnego czasu na portalu internetowym www.oglaszamy24.pl nielegalną ofertą sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych, pragnę podziękować Państwu za liczne zgłoszenia przekazywane do Głównego Inspektoratu Weterynarii w przedmiotowej sprawie.

Należy nadmienić, że administrator portalu www.oglaszamy24.pl współpracuje z Inspekcją Weterynaryjną i każdorazowo po zgłoszeniu nielegalnej działalności, usuwa oferty sprzedaży, które niestety po kilku dniach pojawiają się ponownie.

Zgodnie z ustawą z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż produktów leczniczych weterynaryjnych stanowi poważne naruszenie obowiązujących zasad prowadzenia obrotu produktami leczniczymi.

Państwa reakcja na niezgodne z prawem działanie osoby umieszczającej oferty sprzedaży leków weterynaryjnych stanowi więc pożądaną postawę społeczną.

Należy pamiętać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi wydawanymi z przepisu lekarza lub OTC w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego.

Z posiadanych przez Główny Inspektorat Weterynarii informacji wynika, że osoba umieszczająca na portalu www.oglaszamy24.pl oferty sprzedaży leków weterynaryjnych, poza niezgodnym z prawem działaniem, wprowadza w błąd swoich potencjalnych klientów. Po dokonaniu zakupu proponowanych leków oraz wpłacie należnej kwoty na konto sprzedającego, zamówione leki nie są dostarczane. Jednocześnie kontakt ze sprzedającym staje się niemożliwy.

Osoby nielegalnie wprowadzające produkty lecznicze weterynaryjne do obrotu powinny liczyć się z poważnymi konsekwencjami prawnymi. Główny Inspektorat Weterynarii wdrożył stosowne procedury w doniesieniu do powyższego przypadku.

Główny Lekarz Weterynarii

Marek Pirsztuk

Poniżej przesyłam link do strony GIW:

Mirosław Trynkler