Obywatelski projekt ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności

Dyskusja nad konsolidacją systemu bezpieczeństwa żywności trwa od wielu lat. Jednak nigdy wcześniej reforma nie przybrała tak konkretnej i, niestety, budzącej nasze obawy postaci. Dlatego, kierując się odpowiedzialnością za bezpieczeństwo zdrowotne żywności oraz troską o rolników, eksporterów żywności a także wszystkich konsumentów, samorząd lekarzy weterynarii postanowił przygotować własny projekt ustawy.

Prezentujemy dzisiaj wszystkim Polakom ustawę o Państwowej Inspekcji Weterynarii
i Żywności. To kompleksowe i przemyślane rozwiązanie, które z jednej strony zapewni konsolidację systemu urzędowej kontroli żywności, a z drugiej eliminuje zagrożenia, jakie niesie za sobą reforma przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Co proponujemy?

Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności zostanie zbudowana na bazie obecnych struktur Inspekcji Weterynaryjnej, poprzez przyłączenie do niej pozostałych inspekcji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo żywności. Takie rozwiązanie jest podyktowane względami praktycznymi i merytorycznymi. Inspekcja Weterynaryjna jako jedyna posiada sprawdzone struktury w każdym powiecie. Jednocześnie każda nowa inspekcja, która powstanie po konsolidacji, będzie w 80% zajmować się sprawami weterynaryjnymi, które automatycznie stają się podstawą jej działalności.

Nowa Państwowa Inspekcja Weterynarii i Żywności będzie podlegała bezpośrednio Premierowi. Takie rozwiązanie wzorowane jest na podległości Urzędu Ochrony Konkurencji
i Konsumentów. Aby zagwarantować bezstronność nowej instytucji konieczne jest jej „wyprowadzenie” z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Takie rozwiązanie proponuje zresztą w swoich raportach Najwyższa Izba Kontroli.

W nowej Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności utrzymane zostaną wysokie standardy w stosunku do osób pełniących w niej funkcje kierownicze. Nie do przyjęcia jest obecna propozycja Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, które chce, aby na czele nowej inspekcji stały osoby nieposiadające niezbędnych kompetencji i z dowolnym wyższym wykształceniem. Jedyną gwarancją bezpieczeństwa żywności, co proponujemy w naszym projekcie, jest powierzenie sterów Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności w ręce lekarzy weterynarii. Chcemy, aby obowiązywały ich wysokie wymagania merytoryczne oraz by byli wybierani na drodze transparentnego i obiektywnego konkursu. Chcemy także zapewnić im niezależność poprzez uniemożliwienie ich powoływania i odwoływania na skutek politycznych decyzji.

W zakładce Ogłoszenia zamieszczono wszystkie dokumenty dotyczące projektu wraz ze wzorem listy poparcia – o terminach składania podpisów i przekazywania do biura Izby będziemy informować.

Tekst pochodzi z opracowania: Argumenty za projektem obywatelskim ustawy o Państwowej Inspekcji Weterynarii i Żywności