Aktualności

Boże Narodzenie 2017

Giotto di Bondone Boże Narodzenie 

 

Szanowni Państwo,

 wszystkim lekarzom weterynarii, ich rodzinom oraz sympatykom

składamy życzenia radosnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia,

nadziei na nadchodzące czasy,

jak i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku

 

                                                  Prezes i Rada Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

 

 

 

 

„Boże Narodzenie” jeden z 40 fresków namalowanych w 1305 r. przez Giotta di Bondone w Kaplicy Scrovegnich należący do cyklu scen przedstawiających życie Joachima i Anny, Marii oraz Chrystusa.

 

Fresk obrazuje jeden z najbardziej popularnych wątków religijnych malowanych przez artystów. Boże Narodzenie zostało opisane w Ewangelii Łukasza. Gdy Święta Rodzina przybyła do Betlejem, nie było miejsca dla nich w gospodzie więc schronili się poza miastem. Wówczas Maria porodziła syna. Według Ewangelii narodziny nastąpiły w stajence lub w zadaszonym schronieniu dla zwierząt o czym mają świadczyć słowa: Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie (Łk.2 7).

 

Giotto odszedł od tradycyjnego przedstawienia wątku. Tłem dla Narodzin Jezusa uczynił skalny krajobraz ze skalnym występem zadaszonym drewnianym daszkiem. Zgodnie z bizantyjską tradycją ikonograficzną umieścił Marię w pozycji leżącej, ale już układ ciała Matki było nowością w sztuce. Maria pochyla się nad małym Jezusem, zbliżając swoją twarz do twarzy dziecka. Giotto podobną scenę powtórzył w późniejszym fresku pt. Opłakiwanie Chrystusa. Na pierwszym planie po lewej stronie osioł został namalowany w skrócie perspektywicznym. Obok niego Józef tradycyjnie pogrążony jest w śnie, a jego sylwetka przypomina Joachima w Śnie Joachima. Po prawej stronie dwaj pasterze wysłuchują słów anioła, który zapowiada przyjście Mesjasza na świat:

 

Lecz anioł rzekł do nich: "Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, który jest mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich (...) (Łk.2 10-12)

 

Wspomniane zastępy aniołów zostały umieszczone nad dachem stajenki. W ten sposób Giotto przedstawił dwa wątki na jednym fresku. https://pl.wikipedia.org/wiki/Boże_Narodzenie_(fresk_Giotta)

 

Licznik

Odsłon artykułów:
387946
Joomla Templates - by Joomlage.com