Dirk Bouts, Zmartwychwstanie Chrystusa, Niderlandy, ok. 1450 r.

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy,

życzę wesołych i radosnych Świąt Wielkanocnych,

od wieków łączących się z nadzieją, siłą i potęgą wiary,

niech ta moc wleje się w nasze serca,

byśmy mogli w uporze i odwadze

pokonywać wyzwania, osiągając zamierzone cele,

szczególnie, gdy o ich słuszności jesteśmy przekonani.

Całej Braci Weterynaryjnej Wesołego Alleluja!

prezes Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

wraz z Radą Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej

Zmartwychwstanie Chrystusa – dzieło niderlandzkiego malarza doby późnego gotyku Dirka Boutsa zaliczane do wcześniejszych dzieł artysty. Znajduje się w Norton Simon Museum w amerykańskiej Pasadenie, w stanie Kalifornia.

Obraz oznacza się niezwykle reprezentacyjnym przedstawieniem tej cudownej sceny. Wychodzący z grobu Chrystus ukazany jest niemal całkowicie frontalnie, zajmuje sam środek kompozycji. W pełni prostopadle usytuowany jest monumentalny marmurowy nagrobek, z odłożoną także prostopadle płytą wierzchnią, na której stoi odziany w białe szaty anioł. Trzej strażnicy pilnujący grobu odziani są w stroje według ówczesnej mody dworskiej, choć ich kostiumy bardziej przypominają stroje mieszczańskie aniżeli rycerskie. Artysta potraktował każdego ze strażników indywidualnie, jeden z nich – spoczywający na brzuchu rycerz – położył swoją głowę na przedramionach, drugi śpi, trzymając lancę i opierając się o wieko grobowca, trzeci ogarnięty jest konsternacją przez to niezwykłe wydarzenie (źródło: https://pl.wikipedia.org).