Krystyna Kwasik
zmarła 24 września 2019 r.
ur. 3 stycznia 1932 r. w miejscowości Adamów na Lubelszczyźnie.
Swoje dorosłe życie postanowiła związać z Weterynarią, kończąc w 1960 r. Wydział Weterynaryjny na Wyższej Szkole Rolniczej w Lublinie. Staż zawodowy odbyła w Wojewódzkim Zakładzie Weterynarii w Opolu, następnie zaczęła pracę od 1 stycznia 1961 r. jako ordynator w PZLZ w Strzelcach Opolskich. Tutaj poznała swojego męża Władysława, który był Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Do końca 1965 r. pracowała w lecznicy, potem zaczęła tworzyć Powiatowe Laboratorium ds. higieny środków spożywczych, została jego kierownikiem do przejścia na emeryturę 1 grudnia 1990 r., w roku kiedy następowała restrukturyzacja Weterynarii i powstawały pierwsze prywatne zakłady lecznicze zwierząt. W czasie swojej pracy zawodowej wykazywała się kompetencją, posiadała olbrzymią wiedzę, uczestniczyła w licznych kursach specjalizacyjnych organizowanych przez Instytut Weterynarii w Puławach i ośrodki naukowe, wystarczy wymienić kursy z zakresu drobiarstwa, badań chemicznych środków spożywczych, klinicznej diagnostyki laboratoryjnej, higieny środków spożywczych, higieny pasz czy też higieny produkcji mleka.
Po wczesnej stracie męża, poświęciła się wychowaniu syna, wszędzie razem jeździli w góry, nad morze. Była w środowisku weterynaryjnym szanowana i lubiana. Była erudytką i osobą oczytaną. Pogodna, dowcipna i pozytywnie nastawiona do życia. Po przejściu na emeryturę wycofała się z aktywnego życia, ale nawet wtedy, gdy mieszkała na ul. Opolskiej koło Rynku strzeleckiego, odwiedzało ją wielu przyjaciół, znajomych i koleżanek. Jej pasją była polityka, potrafiła śledzić dokładnie aktualne wydarzenia i wsłuchiwać się godzinami w „Szkło kontaktowe". Pasjonowała się krzyżówkami, rozwiązanie nawet najtrudniejszych zajmowało jej niewiele minut. Nawet pod koniec życia, w szpitalu, miała zawsze przy sobie krzyżówkę. Prawie do końca była samodzielna, dopiero pod koniec życia zamieszkała z synem Kubą i synową Iloną.
Za swoją działalność zawodową otrzymała odznaczenia resortowe Zasłużony Opolszczyźnie, Zasłużony Pracownik Rolnictwa oraz Medal 40-lecia PRL i Srebrny Krzyż Zasługi.
(oprac. M.Wisła)