Jan Wisła

zmarł 8 października 2019 r.

urodził się 30 czerwca 1942 r. w Wilkowicach, wiosce położonej w Beskidzie Małym, blisko Bielska-Białej.

Wybór zawodu lekarza weterynarii nie był przypadkiem, chciał pracować w Weterynarii. Poszedł do szkoły w wieku 6 lat, dlatego był za młody po jej skończeniu, aby dostać się do technikum weterynaryjnego, więc przez rok uczył się w liceum ogólnokształcącym w Bielsku-Białej, następnie rozpoczął naukę w Technikum Weterynaryjnym najpierw w Kluczborku, potem w Nysie. Studiował na Wydziale Weterynaryjnym Wyższej Szkoły Rolniczej we Wrocławiu, kończąc je w 1967 r.

Podczas studiów miał stypendium Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Szczecinie, dlatego bezpośrednio po studiach rozpoczął pracę w województwie szczecińskim, po krótkim stażu otrzymał stanowisko ordynatora w Suchaniu i Ińsku, a potem kierownika lecznicy w Radowie Małym. Stworzył tam powiatowe pogotowie weterynaryjne, obejmujące powiat łobeski, wyposażone w sprzęt pozwalający na wykonywanie zabiegów chirurgicznych i położniczych u zwierząt gospodarskich, z nowoczesną salą chirurgiczną i stacjonarką. W 1975 r. przeprowadza się do Prudnika, pracując krótko w lecznicy powiatowej, potem w zespole do zwalczania niepłodności bydła. Następnie do czasu prywatyzacji Weterynarii w 1989 r. pracuje jako specjalista ds. hodowli zwierząt w Oddziale Terenowym w Prudniku. Od 1990 r. prowadzi Lecznicę dla Zwierząt w Prudniku, jako spółkę cywilną z czteroma lekarzami weterynarii i technikiem weterynarii. Od 1998 r. rozpoczyna pracę w Inspekcji Weterynaryjnej, przechodząc na emeryturę w 2013 r.

Był kompetentnym i sumiennym lekarzem weterynarii, szanowany przez kolegów i rolników. Posiadał olbrzymią wiedzę z dziedziny chorób bydła, szczególnie rozrodu i chorób wymienia. Ukończył studium podyplomowe w zakresie rozrodu bydła w 1990 r. Aktywnie pracował w Zrzeszeniu Lekarzy i Techników Weterynarii współorganizując zawody wędkarskie, mecze piłkarskie i spartakiady weterynaryjne.

Za działalność w Zrzeszeniu Lekarzy i Techników Weterynarii otrzymał Srebrną Odznakę Honorową w 1984 r. i Złotą Odznakę Honorową w 1988 r., otrzymał wyróżnienia resortowe: Za wzorową pracę w Służbie Weterynaryjnej – 1978 r.; Zasłużony Pracownik Rolnictwa w 1986 r.; Odznakę Honorową Zasłużony dla Rolnictwa w 2014 r. oraz Brązowy Krzyż Zasługi w 1984 r. Za tworzenie etosu lekarza weterynarii otrzymał Medal Św. Rocha z Montpellier w 2018 r.

Licznik

Odsłon artykułów:
1638014
Joomla 3.0 Templates - by Joomlage.com
Apteka Kocmyrzowska https://natu-pharm.pl/