Kazimierz Matuszewski
zmarł 31 stycznia 2020 r.
urodził się 30 września 1951 r. w Kłodzku. Naukę rozpoczął w Krosnowicach, następnie w latach 1965-1970 uczęszczał do Technikum Weterynaryjnego w Nysie. W trakcie nauki w technikum poznał swoją przyszłą żonę Ewę. Po maturze w latach 1970-1976 studiował na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Wyższej Szkoły Rolniczej, a od 1972 r. Akademii Rolniczej we Wrocławiu. W dniu 2 kwietnia 1976 r. uzyskał tytuł lekarza weterynarii.
W Grodkowie zamieszkał w 1977 r., gdzie rozpoczął pracę zawodową. Całe życie zawodowe poświęcił weterynarii. Na początku jak lekarz weterynarii odbył staż w PZLZ Grodków. Potem był Kierownikiem Punktu Weterynaryjnego Gnojna - w latach 1977-1982, a następnie Ordynatorem Wojewódzkiego Zakładu Weterynarii w Opolu Oddział Terenowy Grodków - w latach 1983-1990. Od 1 grudnia 1990 r. prowadził prywatną praktykę weterynaryjną Przychodnię weterynaryjną w Grodkowie, od 2005 r. wspólnie z synem Marcinem, w tej lecznicy pracował do czasu choroby. W międzyczasie w 1997 r. założył Hurtownię Dodatków Mineralno-Witaminowych dla zwierząt, którą prowadził wspólnie z żoną Ewą. W 2004 r. prywatna praktyka została rozbudowana o trzy dodatkowe pomieszczenia, powstała m. in. sala operacyjna i dodatkowa sala zabiegowa. Przez kolejne lata Przychodnia cały czas się rozwijała i z roku na rok była wyposażana w coraz to nowszy sprzęt, który pozwalał rozszerzać zakres usług weterynaryjnych. Jako urzędowy lekarz weterynarii prowadził badania monitoringowe bydła w zakresie gruźlicy, białaczki i brucelozy oraz zwalczanie innych chorób zakaźnych. W tych pracach wykazywał się sumiennością i rzetelnością. Uznanie gminy Grodków za wolną od wymienionych chorób jest również jego osiągnięciem. Był również delegatem na zjazdy Opolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, a w IV kadencji był zastępcą Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.
W latach 1997-2012 pracował w Grupie CONTIPASZ SA, a następnie ANIMEX SA Oddział Grodków, jako Koordynator Działu Serwisu Zootechniczno-Weterynaryjnego. Odczuwał wielką więź z kolegami ze studiów, systematycznie jeździł na zjazdy roku wraz z żoną Ewą.
Był pracowitym, zaradnym lekarzem weterynarii, znany w terenie i samym Grodkowie. Był solidny, spokojny i uparty, z szeroką wiedzą weterynaryjną. W 1988 r. ukończył Podyplomowe Studium z zakresu Rozrodu Bydła.
Aktywnie angażował się w życie społeczeństwa lokalnego m in. w latach 1994-1998 był Przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej II kadencji w Grodkowie oraz delegatem Gminy Grodków do Sejmiku Samorządowego Województwa Opolskiego.
Był kompetentnym i sumiennym lekarzem weterynarii, szanowanym przez swoich kolegów i rolników. Nigdy nie odmawiał pomocy innym ludziom i chętnie niósł pomoc swoim pupilom, zarówno tym dużym jak i małym. Swoją pracę traktował jako misję, którą pełnił zawsze z uśmiechem, otwartością i życzliwością.
Był bardzo rodzinnym człowiekiem i rodzina była dla niego zawsze najważniejsza. Nigdy nie myślał najpierw o sobie, tylko o żonie, synach , a w ostatnich latach także o wnukach, a swoje potrzeby zostawiał na końcu. Czwórka wnuków była jego oczkiem w głowie, pomimo tego, że pracował od rana do wieczora, a często też po nocach, to każdą wolną chwilę starał się poświęcić właśnie rodzinie.
W wolnym czasie lubił zajmować się ogrodem przy domu, działką i sadem lub po prostu siadał ze swoją nieodłączną krzyżówką. W młodych latach kolekcjonował znaczki pocztowe oraz banknoty i monety, ale ogrom pracy i obowiązków w późniejszych latach życia nie pozwalał Mu na kontynuowanie tej pasji.
Mimo zdiagnozowania w dniu 9 sierpnia 2019 r. ciężkiej choroby, nie poddał się i nie zaprzestał pracy zawodowej dalej aktywnie pracując i lecząc zwierzęta aż do czasu gdy siły na to pozwalały.
Odszedł "po cichutku", we śnie.
Miał dwóch synów Sebastiana i Marcina oraz czworo najukochańszych wnucząt (Zuzia, Szymon, Tosia i Natalia).